ברלין
תרבות בברלין אומנות בברלין טבע בברלין בילויים בברלין

ברלין>רקע כללי על ברלין

לטייל בברלין
אטרקציות בברלין
אטרקציות מחוץ לברלין
מוזיאונים בברלין
חיי לילה בברלין
קניות בברלין
מסעדות ובתי קפה בברלין
פעילויות לילדים בברלין
גרמניה
חופשה בברלין
אתרי חובה
חומת ברלין
שדרות אונטר ון לינדן
שער ברנדבורג
תחנת המעבר צארלי
בניין הרייכסטאג
כיכר פוטסדאם
מוזיאון פרגמון
כיכר אלכנסדר
אתרי שותפים
מדריך טיולי תרמילאים
מדריך לחופשה בישראל
מדריך לחופשות יוקרה
מדריך לחופשות משפחתיות
מדריך לחופשה באירופה
מדריך לחופשות קיץ זולות
הצעות לחופשות בטן גב
מדריך חופשות סקיהגעה
היסטוריה
טלפונים חשובים
כרטיס הנחות
לשכת התיירות
מידע למטייל הדתי
מקורות מידע נוספים
שיחון גרמנית
תחבורה
תעודת זהות
איך להתנהג?
מוזיאונים בחינם
מתי להגיע?
ברלין בשבילכם היא?
חיי לילה סוערים ועיר ללא הפסקה!
עיר תרבות עם אתרים חשובים לאורך ההיסטוריה.
הניו יורק של אירופה!
לא יודע, עוד לא הייתי.


ברלין בירת גרמניה היא ללא ספק כיום העיר המענינת ביותר בגרמניה. ברלין היא אחת הערים הגדולות בשטחה ולצורך המחשה די לציין ששטחה גדול פי תשעה משטחה של פאריז בירת צרפת. אם בעבר ברלין היתה הקצה המזרחי של מדינות מערב אירופה און הקצה מערבי של מדינות מזרח אירופה הרי שעם הרחבתו של האיחוד האירופי היא ממוקמת במרכז ועובדה זו רק תשפר את מעמדה באירופה.

עד לאיחודה מחדש של גרמניה בתחילת שנות ה-90 העיר היתה מחולקת לשניים כאשר חומה גבוהה מפרידה בין שני חלקיה. החלק המזרחי הקטן יותר נוהל ע"י מזרח גרמניה בעוד החלק המערבי הגדול יותר נוהל ע"י קואליציה של שלוש מעצמות המערב ארצות הברית, בריטניה וצרפת כאשר הניהול היום יומי נעשה ע"י הברלינאים שהיוו חלק ממערב גרמניה. מערב ברלין היתה מנותקת פיזית ממערב גרמניה והקשר בין העיר המערבית לגרמניה המערבית התבצע באמצעות טיסות לברלין שהופעלו ע"י חברות התעופה של שלוש מעצמות המערב שרק הן הורשו לנחות ולהמריא משדות התעופה של ברלין המערבית. מצב עדין זה הפך את ברלין לאחד המוקדים הבעייתיים והבלתי יציבים בתקופת המלחמה הקרה בין המזרח למערב.

החומה שנבנתה בתוואי מלאכותי הפרידה בין שני עולמות. במזרח שטוף האידיאולוגיה רמת החיים היתה נמוכה בעוד שאנשי ברלין המערבית נהנו מהיצע סחורות ושירותים כמקובל במדינות המערב. הפער הכלכלי האדיר והיעדר החופש במזרח העיר הביאו למבול של נסיונות בריחה ממזרח למערב. מרבית הנסיונות נכשלו אך היו לא מעטים שגברו על המכונה המזרח גרמנית המשומנת שהתמקדה במאמצים למנוע כל נסיון בריחה. עדות לנסיונות הבריחה וליצירתיות הרבה שאפיינה נסיונות אלה ניתן לראות במוזיאון החומה שממוקם ליד נקודת הבידוק במעבר הגבול שהתפרסמה בעולם כ-CHECK POINT CHARLIE.

אחת התופעות המרתקות בבברלין היא שלמרות העובדה שהשטח של מערב ברלין היה תחום מכל הכיוונים והגידול המתמיד של האוכלוסיה במערב העיר נשמרו השטחים הירוקים של העיר ולא הפכו לשכונות מגורים. מי שמטפס על מגדל אלכסנדר יוכל להבחין מהתפית שבמרומיו בצבע הירוק השולט באזור שממערב לשער ברנדנבורג.
שעון מקומי
שעון ישראל
דף הבית | אודות | הצהרת פרטיות | תנאי שימוש באתר | מפת אתר | פרסם אצלנו | צור קשר
נקסטרגט אינטראקטיב - קידום אתרים Enhanced By   |   אפסייט בניית אתרים Powered By
Designed by Duck Design   |   נטריפ מידע תיירותי Info By    |    רכבות באירופה